Tydzień profilaktyki w naszej szkole (12 – 16 września 2022 r.)

Zacznijmy od definicji: profilaktyka to podejmowanie działań, skierowanych do różnych grup, we współpracy z różnymi środowiskami i instytucjami które mają na celu zapobieganie pojawieniu się lub rozwojowi zaburzeń, chorób lub innych niekorzystnych zjawisk społecznych, czyli… zapobieganie.

W ciągu bieżącego tygodnia, na różnych zajęciach, będziemy mówić jak ważna jest edukacja wszystkich (profilaktyka uniwersalna), działania dla osób narażonych na rozwój zachowań ryzykownych (profilaktyka selektywna) i wspieranie osób takie zachowania prezentujące (profilaktyka wskazująca).

Zapoznamy się ze szkolnymi zasadami, zaprzyjaźnimy się ze społecznością Liceum (zajęcia integracyjne dla klas I), pokażemy czego się wystrzegać (zajęcia z wychowawcą – klasy II, III, IV), zachęcimy do dbania o zdrowe, zrównoważone życie (lekcje biologii), skonstruujemy Program Wychowawczo – Profilaktyczny na ten rok szkolny.

Tym samym – damy nam wszystkim narzędzia do uważnego, bezpiecznego, spokojnego i satysfakcjonującego życia tu i teraz.