18 listopada zakończyliśmy finałowy etap XI edycji konkursu historycznego „Gdzie są kwiaty z tamtych lat. Konkurs wiedzy o Armii Krajowej, Szarych Szeregach i Żołnierzach Wyklętych”.

W finałowym etapie wzięło udział 19 uczniów z 7 szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu żyrardowskiego, w tym z: Zespołu Szkół nr 1 w Żyrardowie, Zespołu Szkół nr 2 w Żyrardowie, Zespołu Szkół nr 3 w Wiskitkach, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Żyrardowie, Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Żyrardowie, Liceum Ogólnokształcącego im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Szarych Szeregów w Mszczonowie.

Po zakończeniu części pisemnej, wyłoniono 6 uczniów z najlepszymi wynikami, którzy przeszli do części ustnej. Następnie ogłoszono zwycięzców konkursu:

I miejsce Dawid Libera z Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Żyrardowie

II miejsce Jakub Anczewski z Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Żyrardowie

III miejsce Jakub Gręda z Liceum Ogólnokształcącego im. Szarych Szeregów w Mszczonowie

oraz osoby wyróżnione:

Filip Kociszewski z Zespołu Szkół nr 1, Antoni Stańczyk z Liceum Ogólnokształcącego im. Szarych Szeregów w Mszczonowie oraz Maksymilian Kamiński z Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Żyrardowie.

Organizatorami konkursu są Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Honorowy patronat nad konkursem objął Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Krzysztof Dziwisz Starosta Powiatu Żyrardowskiego. Nagrody w konkursie ufundowali organizatorzy oraz IPN – Biuro Edukacji Narodowej w Warszawie.

Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za zaangażowanie oraz udział w naszym konkursie historycznym, a zwycięzcom gratulujemy pasji i ogromnej wiedzy!

(treść i zdjęcia za Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie)