Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie
Strona Główna Piątek, Grudzień 14, 2018
Nawigacja
Strona Główna
RODO
Kontakt
Nauczyciele i pracownicy szkoły
Filmoteka
Publikacje
Prace uczniów
Osiągnięcia
Galerie
Galeria
Dokumentacja szkolna

Rok szkolny 2018/2019


Wykaz podręczników dla klas pierwszych
Wykaz podręczników dla klas drugich
Wykaz podręczników dla klas trzecich
Statut szkoły

Program wychowawczo-profilaktyczy
Wewnątrzszkolne zasady oceniania
Podanie o zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego
Wniosek o wydanie duplikatu świadectwa
Dla Rodziców

Dziennik Elektroniczny
Rada Rodziców
Ubezpieczenie
Zebrania z Rodzicami i Dni Otwarte
Pedagog szkolny
Psycholog Szkolny
Kalendarz na rok szkolny 2018/2019
Stop dopalaczom

100-lecie

PAMIĘTAMY o pracownikach Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego, którzy odeszli od nas na zawsze.

Rekrutacja 2019

Rekrutacja 2019

Rekrutacja na rok szkolny 2019/2020

Rekrutacja 2018

Regulamin rekrutacji uczniów na rok szkolny 2018/2019
Propozycje rozszerzeń w Liceum które będą realizowane od klasy drugiej

Trailer promocyjny Adriana Idzikowskiego
Film promocyjny Marka Chmielewskiego
Film promocyjny
Dla maturzystów

Procedury maturalne rok szkolny 2018/2019
Matura z matematyki
Teraz matura
Matura z polskiego
Samorząd Uczniowski
Regulamin Samorządu Uczniowskiego
Zarząd Samorządu Uczniowskiego

Grupa zamknięta

My i Radio Fama
Reporterzy z Czerwoniaka informują...
Narodowe czytanie oczami naszych młodych reporterów
Młodzież i historia
Żyrardowianin zwycięzcą Olimpiady Literatury i Języka Polskiego
Jak obronić się przed złodziejem tożsamości
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w Żyrardowie
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
LIPDUB

lipdub

90-lecie LO

Ich mała ojczyzna

Ich mała ojczyzna-prawo do pamięci

Szkoła Dialogu 2018

Dnia 10 grudnia 2018 roku w godzinach popołudniowych z placu Jana Pawła II w naszym mieście wyruszyła wycieczka śladami żyrardowskich Żydów opatrzona patronatem Forum Dialogu.

Zarówno miejsce, w którym rozpoczęła się nasza wędrówka, jak i data nie zostały wybrane przypadkowo. Miejsce - ze względu na znajdujący się tam pomnik papieża - Polaka, który wypowiedział ważne słowa, że antysemityzm jest grzechem, a Żydów nazywał "naszymi starszymi braćmi w wierze". Natomiast 10 grudnia jest datą szczególną ze względu na obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Gościem honorowym naszego projektu była Elena Cuomo, która przyjechała do nas aż z Argentyny. Jej dziadek, Icek Jakubowicz był żyrardowskim Żydem, który wyjechał z Polski, jeszcze przed wojną, dzięki czemu uniknął śmierci z rąk hitlerowskich oprawców, w przeciwieństwie do reszty jego rodziny. Ponadto towarzyszyło nam około 30 uczniów klasy ósmej ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Żyrardowie oraz spontanicznie przyłączający się do nas przechodnie i wspierający nas w rolach tłumaczy absolwenci. Na placu Jana Pawła II opowiedzieliśmy uczestnikom wycieczki o obecności Żydów w życiu miasta od 1840 roku do lat II wojny światowej. Wyjaśniliśmy ich rolę w rozwoju handlu i usług.

W tym miejscu niegdyś był wielki targ. Zachowało się wiele zdjęć ukazujących różnych mieszkańców wtedy - Rudy Guzowskiej: Polaków, Czechów, Żydów, Niemców na co dzień zgodnie żyjących w fabrycznej osadzie i przyległych dzielnicach.

Drugim obiektem na naszej trasie był tzw."familijniak, o którym mówiono do tej pory, że mieszkali w nim tylko Polacy, ale Elena znalazła wśród wspomnień swojego dziadka informacje wskazujące na to, że zamieszkiwała tam i pracowała przez jakiś czas rodzina Jakubowiczów, czyli jedna z licznych żydowskich rodzin, jej przodkowie. Do prezentacji w tym miejscu wykorzystaliśmy zdjęcie jej dziadka ( z roku 1935) wykonane w Palmirach\Modlinie, gdzie odbywał służbę w polskim wojsku. Zdjęcie miało na odwrocie dedykację w języku polskim, syna dla rodziców. Czyżby wszyscy w tej rodzinie mówili po polsku? Icek Jakubowicz na pewno.

Następnie nasz "pochód pamięci" przemieścił się pod Dekadę na ulicę 1-ego Maja. Tam przedstawiliśmy jednego z pierwszoplanowych bohaterów naszej historii, Samuela Meppena, niegdyś żyrardowianina- nastoletniego chłopca, syna sławnego krawca, zamieszkującego jeden z drewnianych domów, które tam kiedyś stały, jednak nie przetrwały próby czasu.

Opowiedzieliśmy też historię kilku fotografów, w tym- bardzo znanych braci Przedeckich, z pochodzenia Żydów, którzy mieli liczne zakłady słynące z wysokiej jakości zdjęć, a jeden z nich właśnie w Żyrardowie. Zaprezentowaliśmy przepiękne kopie ich prac i upowszechniliśmy znajomość znaku firmowego tych rzemieślników.

Domostwa stanowiących przed wojną niemal 11% mieszkańców miasta potomków Abrahama skupiały się właśnie w tej okolicy ( teren parkingu Dekady ), więc nic dziwnego, że to tu stała synagoga, która była kolejnym punktem naszej wycieczki oraz idealnym miejscem do opowiedzenia nieco więcej o kulturze żydowskiej związanej z religią. Wzruszającym momentem było odczytanie fragmentu wspomnień Josela Jakubowicza, który w1960 roku był świadkiem zburzenia synagogi odczytanego jako ostateczny finał zagłady żydowskiej gminy w Żyrardowie. P. Jakubowicz był wysłany przez diasporę pochodzącą z Żyrardowa dla utrwalenia tego wydarzenia.

Zaprezentowaliśmy też to, czym pasjonowali się Żydzi w ramach rozrywek : wspominaliśmy ich teatr, postać Benziona Wagnera jego twórcy; działalność bibliotek, różnych stowarzyszeń oraz klubu piłkarskiego.

Natomiast szok, który wyraźnie było widać w ich oczach, wywołała nasza opowieść, o niestety, nieco zapomnianym, może ze względu na bardzo krótki czas funkcjonowania, żyrardowskim getcie. Słuchaczy szczególnie zbulwersowała wiadomość, że w rejonie ulic: Okrzei, Mireckiego i 1-go Maja, czyli na relatywnie niewielkiej powierzchni, naziści stłoczyli około pięciu tysięcy osób-również Żydów z okolic.

Przedostatnim punktem naszego memoriału był budynek Szkoły Podstawowej im. Elizy Orzeszkowej. Pewnie nie każdy wie, że ten najmniejszy budynek szkolny wzniesiony także z udziałem funduszy miasta mieścił od lat 20. publiczną szkołę żydowską założoną jeszcze przed II wojną światową z inicjatywy Hermana Gomolińskiego. Jej celem była asymilacja tej mniejszości poprzez naukę w języku polskim i w polskim systemie nauczania. Usłyszeliśmy jej historię i spojrzeliśmy ze wzruszeniem w oczy jej uczniów utrwalone na prezentowanych w tym miejscu fotografiach.

Ostatnim punktem wycieczki był pobyt na, chyba najbardziej doświadczonym przez wojnę miejscu Żyrardowa, czyli cmentarzu gminy żydowskiej. Tu historia Samuela Meppena znalazła swoje podsumowanie...

Podczas wojny Niemcy wywieźli z cmentarza macewy, czyli nagrobki, do utwardzenia parkingu przed swoim szpitalem-okolicami Państwowej Szkoły Muzycznej, w której w latach wojny ulokowany był szpital wojskowy. Większość macew za sprawą zaangażowania Samuela Meppena w latach 1962-67 wróciła na swoje miejsce, ale nie wszystkie miały tyle szczęścia i do dziś można by pewnie na terenie boiska znaleźć ukryte pod nową nawierzchnią ich fragmenty. Na rewersie pomnika ofiar ludobójstwa żydowska diaspora związana z Żyrardowem ufundowała panu Meppenowi tablicę z podziękowaniem za odbudowę tego cmentarza. Do teraz jego córka- Pearl Drabkin-Meppen z NY, starsza emerytowana nauczycielka sprawuje pieczę nad tym miejscem.

Po wykonaniu zadań terenowych dających rozeznanie w rozmaitości kształtów nagrobków oraz typów napisów i symboliki na nich zawartej uczestnicy wycieczki mogli zapalić symboliczne światełko pamięci na pomniku, co uczynili z przystającą miejscu powagą i szacunkiem.

Co ważne ,w każdy punkcie naszej wycieczki pozostawiliśmy po sobie ślad-przywrócenia pamięci faktu życia przed wojną w Żyrardowie społeczności żydowskiej. Była to żółta gwiazda- Dawida z biało-niebieskimi wstążeczkami. Rodzaj papierowego medalionu. Jego celem było pobudzić zainteresowanie przechodniów przypomnianą historią.

Po części terenowej, przyszedł czas na uzupełnienie wiedzy filmem i tablicami poglądowymi, do czego doszło już w budynku „Czerwoniaka”.

Nasi zmarznięci, ale wytrwali słuchacze zostali tam przywitani gorącą herbatą oraz słodkim poczęstunkiem. Wszyscy wydawali się zadowoleni z poświęconego nam czasu, a co gorliwsi dopytywali przewodników o dodatkowe informacje, co jedynie utwierdziło nas w przekonaniu, że nasza wycieczka " Ich mała ojczyzna - prawo do pamięci" dała dobre rezultaty.

Łukasz Brodalka&B.Gąsiorowska

Bartosz Skowronek w II etapie 43 Olimpiady Języka Angielskiego.

Z radością informujemy, że Bartosz Skowronek z klasy IIIA został zakwalifikowany do II etapu 43 Olimpiady Języka Angielskiego.

Zawody II stopnia składają się z eliminacji pisemnych oraz eliminacji ustnych. Test II etapu zawiera dwa testy gramatyczne (wielokrotnego wyboru i tłumaczeniowego), test słownictwa (wstawianie słów w luki), test czytania oraz globalny test luk (cloze test). Ostatnim składnikiem zestawu jest test wiadomości kulturowych (wielokrotny wybór), który dzieli się na część amerykańską i brytyjską. Do części ustnej zostaną dopuszczeni zawodnicy, którzy osiągnęli przynajmniej połowę punktów z części pisemnej.

Część pisemna odbędzie się 7 stycznia 2019 w Ostrołęce.

Gratulujemy i życzymy powodzenia.

Danuta Czyżewska.

CZERWONIAK W PODWÓJNEJ KORONIE!

CZERWONIAK W PODWÓJNEJ KORONIE!❤️


 

 

Dnia 10.12 odbył się Turniej w piłkę nożną halową o Puchar Prezydenta Żyrardowa. 
Nasza reprezentacja żeńska jak i męska spisały się na medal. 

Obie drużyny zajęły pierwsze miejsca!

 W dodatku króla strzelców w damskiej drużynie zdobyła Natalka Lewandowska, najlepszą zawodniczą była Sylwia Pindor, a najlepszym zawodnikiem Wojtek Wilk

Wielkie gratulacje dla wszystkich zawodniczek oraz zawodników!


WERDYKT VI FESTIWALU TEATRÓW MŁODZIEŻOWYCH

WERDYKT VI FESTIWALU TEATRÓW MŁODZIEŻOWYCH "DROGI DO WOLNOŚCI"

Komisja Festiwalu zobaczyła na żywo wszystkie finałowe spektakle i ogłosiła werdykt.

Dwie pierwsze, równorzędne nagrody zbiorowe:

 • I NAGRODA – Społeczna Szkoła Podstawowa Milanowskiego Towarzystwa Edukacyjnego z przedstawieniem na podstawie dramatu Tadeusza Słobodzianka „Nasza klasa” za umiejętność przedstawienia w przejmujący sposób i najprostszymi środkami teatralnymi relacji polsko – żydowskich, za inwencję, dyscyplinę artystyczną oraz sprawność w działaniach indywidualnych i zbiorowych
 • I NAGRODA - Teatr Stopa z CXIX Liceum Ogólnokształcące im. Jacka Kuronia w Warszawie z przedstawieniem na podstawie dramatu „Historia” Witolda Gombrowicza za umiejętność odnalezienia w tekście Gombrowicza własnej sytuacji u progu dojrzałości i bardzo przekonujące przedstawienie jej przy pomocy minimalnych i bardzo adekwatnych środków wyrazu

Wyróżnienia:

 • Teatr Rękawiczka z Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie z przedstawieniem „Polska Gęś Zielona” za wytrwałe utrzymywanie i rozwijanie stylu pracy zespołowej i własnego języka teatralnego oraz za odkrywczy układ i wykonanie tekstów Gałczyńskiego z cyklu Teatrzyk „Zielona Gęś”, w świeży i dowcipny sposób nawiązując do tematu festiwalu
 • Teatr Szafa na Rozdrożu z Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie z przedstawieniem „Warszawa/Jeruzalem” przygotowanym na podstawie „Pamiętników z powstania warszawskiego” i „Wypraw krzyżowych” Mirona Białoszewskiego za autorską koncepcję scenariusza opartego na niezwykle oryginalnym zestawieniu dwóch tekstów Mirona Białoszewskiego oraz za jej sceniczną realizację

Nagrody indywidualne:

 • „Nagroda za reżyserię” dla Jakuba Wacławka z Teatr Szafa na Rozdrożu z Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie za przedstawienie „Warszawa/Jeruzalem” na podstawie „Pamiętników z powstania warszawskiego” i „Wypraw krzyżowych” Mirona Białoszewskiego
 • „Nagroda za reżyserię” dla Olafa Parafianowicza z Teatr Stopa z CXIX Liceum Ogólnokształcące im. Jacka Kuronia w Warszawie za przedstawienie na podstawie dramatu „Historia” Witolda Gombrowicza
‼️‼️‼️Gratulujemy‼️‼️‼️
Wielkie gratulacje dla Kuby Wacławka

Wielkie gratulacje dla Kuby Wacławka z III D!!!

Podczas dzisiejszego spotkania w Resursie Prezydent Miasta Żyrardowa Lucjan Krzysztof Chrzanowski wręczył nagrody edukacyjne wybitnie uzdolnionym uczniom miejskich szkół.

Wyróżnienia zostały przyznane w ramach Lokalnego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży. Nagrodzona grupa to laureaci i finaliści kuratoryjnych konkursów przedmiotowych z języka polskiego, języka angielskiego, historii, matematyki oraz Olimpiady Literatury i Języka Polskiego zorganizowanej przez Instytut Badań Literackich Państwowej Akademii Nauk.

Do grona najlepszych z najlepszych należą zatem: Maria Branecka z SP Nr 1, Anna Piórkowska, Zofia Rębielewska, Maciej Cuper, Dawid Ostojski, Tomasz Rogoziński z SP Nr 3, Weronika Różewska i Konrad Karczewski z SP Nr 7 oraz Jakub Wacławek z LO im. S. Żeromskiego.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Informacja ze strony Żyrardów@murowaneklimaty


Igrzyska koszykówka chłopców

Zawody pływackie

KONKURS NA LOGO PROJEKTU

KONKURS NA LOGO PROJEKTU ‘SCIENCE AROUND US’ (Nauka wokół nas) KOORDYNOWANEGO PRZEZ LO im. S. ŻEROMSKIEGO W PROGRAMIE ERASMUS+

I miejsce

IV miejsce

II miejsce

III miejsce

Jury w składzie: Pani Dyrektor Beata Stawicka, Pani Danuta Czyżewska – koordynator oraz nauczyciele biorący udział w projekcie: Pani Małgorzata Adamczyk, Pani Małgorzata Ciecharowska, Pani Bożena Gąsiorowska, Pani Anna Kubicka, Pani Dorota Minkowska, Pan Marcin Śledź, Pani Elżbieta Żaboklicka, postanowiło nagrodzić cztery prace, spośród 12, które napłynęły na konkurs.

 1. I miejsce: Wiktor Tomczak, klasa 3c
 2. II miejsce: zespół z klasy 2a, w składzie: Adam Ambroziak, Jakub Banasiewicz, Oskar Szyncerz, Bartosz Wrzesiński, Mateusz Zambrzycki
 3. III miejsce – ex aequo:
  • 1. Lena Gluźniewicz, klasa 3b
  • 2. zespół w składzie: z klasy 1c - Maria Twarów, Miena Zmorzyńska i z klasy 1d – Patrycja Przybysz

Prace walczą o zwycięstwo na spotkaniu w Grecji od 23 listopada. Trzymamy kciuki.

Wystawa wszystkich prac jest na I piętrze, przy mapie wyjazdów na międzynarodowe wymiany młodzież naszej szkoły.

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy!

Stypendium RM

Uroczyste wręczenie

 stypendium Rady Ministrów

 Ani Rosiak

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

Julia Ksit laureatką

Julia Ksit laureatką IV. Warszawskiego Festiwalu Obcojęzycznego JoseSong

Stu wykonawców wzięło udział w tegorocznej edycji festiwalu. Wśród zdolnej młodzieży znalazła się żyrardowianka Julia Ksit – wychowanka Młodzieżowego Domu Kultury.

Ten występ Julia zapamięta na długo, ponieważ po przesłuchaniach konkursowych została finalistką oraz laureatką III miejsca.

Patronat honorowy nad festiwalem objęli między innymi: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Ambasador Kuby, Niemiec, Hiszpanii a także fundacja im. Krzysztofa Dzikowskiego oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani.

W jury zasiadł między innymi Krzysztof Dzikowski – autor największych przebojów muzyki rozrywkowej lat 60 i 70-tych. Jego piosenki wykonywali: Czesław Niemen, Maryla Rodowicz, Anna German.

Stefanki 2018

STEFANKI 2018

22.11.2018 r. w naszym liceum odbyło się coroczne święto patrona, które przyjęło wdzięczną nazwę od imienia pisarza - "Stefanki". W obchody zaangażowała się cała społeczność uczniowska, grono pedagogiczne oraz pracownicy szkoły.

Z okazji "Stefanek" zostały ogłoszone cztery konkursy :

 • Wyścig "kolaży"
 • Przebranie na Joasię i Judyma
 • Posąg Joasi i Judyma.
 • Quiz wiedzy o Żeromskim

Tego dnia wszyscy uczniowie rozpoczęli zajęcia o godzinie 8.00 i nie były to, zwykłe lekcje. Na pierwszej godzinie został wyświetlony film o historii Liceum. Przybliżona została droga placówki do obecnej lokalizacji oraz przedstawiono nam ludzi, bez których być może nie obchodzilibyśmy święta patrona w tak cudownym budynku, jak jest obecnie. Mogliśmy w nim także zobaczyć niektórych z szanownych nauczycieli, gdy byli w naszym wieku, w roli uczniów. W tym samym czasie w sali numer 13 odbywał się wyścig "kolaży". Artyści przez 2 godziny pracowali nad swoimi kolażami, aby następnie z dumą zaprezentować je pozostałym.

Na każdej przerwie w "Kawiarence u Stefana" mogliśmy skosztować pysznych wypieków naszych licealistów. Jednocześnie każdy uczestnik "Stefanek" mógł spróbować szczęścia w loterii fantowej, w której przykładową nagrodą była herbatka z wybranym nauczycielem czy uścisk dłoni pani dyrektor.

Następny punkt czwartkowych uroczystości to prezentacja związana z tradycjami i osiągnięciami szkoły w przeróżnych projektach czy zawodach sportowych. Poznaliśmy także absolwentów "Czerwoniaka", którzy osiągnęli sukcesy w życiu.

Podczas najdłuższej przerwy na dolnym korytarzu miał miejsce koncert zespołu "The Basshoppers" założonego przez uczniów szkół przy ul. J. Kacperskiej. Zaś korytarz pierwszego piętra zebrał naśladowców Joasi i Dr. Judyma z powieści Żeromskiego "Ludzie bezdomni".

Ostatnim punktem zajęć o Stefanie Żeromskim był quiz wiedzy o życiu i twórczości patrona. Każda klasa wyznaczyła dwóch reprezentantów do zmagań z losowanymi pytaniami.

Kulminacyjnym wydarzeniem obchodów stał się emocjonujący mecz piłki siatkowej pomiędzy drużyną umysłów ścisłych a humanistami. Hala zgromadziła wszystkich na zmaganiach siatkarzy. Na rozpoczęcie spotkania popis dała grupa cheerleaderek, która zachwyciła wszystkich swoimi umiejętnościami akrobatycznymi i tanecznymi. Podczas całego spotkania sportowców dopingowali wspaniali kibice, bez których nie byłoby tak fantastycznej atmosfery.

Po każdym secie, gdy gracze regenerowali swoje siły, podawano wyniki wszystkich konkursów, które odbyły we wcześniejszych godzinach. Samorząd uczniowski przygotował wyróżnienia dla wszystkich nauczycieli, które w humorystyczny sposób wyrażały uznanie za ich trud włożony w nauczanie. Dzień Patrona zakończył się po dekoracji zespołów siatkarzy biorących udział w stefankowym meczu.

Warto nadmienić, że tegoroczne "Stefanki" były wyjątkowe, gdyż po raz pierwszy przyjęły taką formę. Całe wydarzenie było perfekcyjnie zorganizowane i przygotowane przez Samorząd Uczniowski i opiekunów. Gratulujemy i dziękujemy!

Paulina Chaber

Strona 1 z 97 1 2 3 4 > >>
BIP
@-learning

Sponsorzy

SKS - Szkolny Klub Sportowy

SKS - Szkolny Klub Sportowy

Projekty

Młody Obywatel
Szkoła przyjazna żywieniu i aktywności fizycznej
Solidarność była kobietą
Wyzwania wobec inności

Europejskie projekty partnerskiej współpracy szkół

Szkolna fabryka inicjatyw - równe obywatelstwo
Przedsiębiorczość naszym paszportem do przyszłości
Przez pieśni i tańce ludowe poznajemy kulturę narodów europejskich
Zdrowe ciało, zdrowy duch, zdrowe środowisko

Erasmus

 Erasmus - Nauka wokół nas

 Erasmus - Sztuka nie zna granic

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Lokalizacja LO

Pokaż Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie na większej mapie
IT Szkoła

Wymiana międzynarodowa
Wizyta w Danii
Galeria zdjęć z pobytu w Polsce