Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie
Strona Główna Piątek, Luty 23, 2018
Przygotowania do 100-lecia

PAMIĘTAMY o pracownikach Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego, którzy odeszli od nas na zawsze.

Rekrutacja 2018

Rekrutacja 2018

Regulamin rekrutacji uczniów na rok szkolny 2018/2019
Propozycje rozszerzeń w Liceum które będą realizowane od klasy drugiej

Trailer promocyjny Adriana Idzikowskiego
Film promocyjny Marka Chmielewskiego
Film promocyjny
Dokumentacja szkolna

Rok szkolny 2017/2018


Wykaz podręczników dla klas pierwszych
Wykaz podręczników dla klas drugich
Wykaz podręczników dla klas trzecich
Wewnątrzszkolne zasady oceniania
Statut szkoły

Procedura konrtoli frekwencji uczniów (uczeń niepełnoletni)
Regulamin spełniania obowiązku nauki poza szkołą
Program wychowawczy
Szkolny Program Profilaktyki
Podanie o zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego
Wniosek o wydanie duplikatu świadectwa
Dla maturzystów

Procedury maturalne rok szkolny 2017/2018
Matura z matematyki
Teraz matura
Matura z polskiego
Dla Rodziców

Konto Rady Rodziców
Zebrania z Rodzicami i Dni Otwarte
Pedagog szkolny
Psycholog Szkolny
Kalendarz na rok szkolny 2017/2018
Stop dopalaczom

Samorząd Uczniowski
Regulamin Samorządu Uczniowskiego
Zarząd Samorządu Uczniowskiego

Grupa zamknięta

Nawigacja
Strona Główna
Kontakt
Nauczyciele i pracownicy szkoły
Filmoteka
Publikacje
Prace uczniów
Osiągnięcia
Galerie
Galeria

LIPDUB

lipdub

90-lecie LO

Wizyta Michaela Schudricha

Wizyta Michaela Schudricha


Michaela Schudricha zaprosił do naszego miasta Daniel Wagner wnuk sławnej w latach 20. XX w. żydowskiej rodziny Wagnerów z Żyrardowa, który współpracuje od maja 2010 z młodzieżą LO St. Żeromskiego, a od października także z lokalnym muzeum w projekcie „Na rzecz dialogu kultur”.

Izraelski profesor z dziedziny nanotechnologii – zawodowo - a pasjonacko - animator działań na rzecz ochrony dziedzictwa żydowskiego w Polsce w miejscach związanych z historią jego rodziny chętnie angażuje się w tego typu projekty.

Podczas ostatniej wizyty w naszym mieście – w październiku - podziwiał w lokalnym muzeum prezentowaną tam do dziś wystawę Z dziejów miasteczka w kolorze niebieskim. Profesor, doceniając walory wystawy i zasługi młodzieży upamiętniające historię żydowskiej społeczności żyjącej w Żyrardowie przed wojną, postanowił wesprzeć autorytetem rabina starania osób zaangażowanych w realizację wielokulturowej edukacji.

Na zaproszenie młodzieży i muzeum odpowiedzieli niemal wszyscy związani z projektem partnerzy i jego przyjaciele oraz zainteresowani międzykulturowym dialogiem.

Spotkanie miało stanowić okazję do podsumowania dotychczasowych rezultatów projektu i być chwilą zastanowienia się, jak działać w nim w najbliższej przyszłości. Rabin, zapowiadając swoją wizytę, wyraził chęć wzięcia udziału w rundce pytań, więc wszyscy zainteresowani zapowiadanym dialogiem oczekiwali niecierpliwie jego przybycia, które było planowane na godz.17. Niestety okazało się, że przyjazd szczególnego gościa z przyczyn niezależnych od niczyjej woli, opóźni się. Okazało się… , że o całe 3 godziny, ale spotkanie i tak potoczyło się w serdecznej atmosferze, choć w niespodziewanie odwróconym porządku.

Okazało się ciekawą konfrontacją pokoleń, środowisk - uczestniczyli w nim uczniowie i absolwenci LO Żeromskiego, uczniowie liceum z Wiskitek, nauczycielki pracujące w projektach i osoby współpracujące społecznie z młodzieżą na różnych etapach już trzyletniej wielokulturowej edukacji – to np., zaprzyjaźnieni nestorzy tego miasta, pracownicy instytucji turystycznych i reprezentanci stowarzyszeń pielęgnujących pamięć o lokalnej wielokulturowej historii, pasjonaci i animatorzy badań nad kulturą żydowską, Pastor i diakon Halina Radacz (dla zaproszonych księży kościołów katolickich od kilku dni pierwszym obowiązkiem jest coroczna kolęda, liczymy, że kolejna wizyta będzie zaplanowana w bardziej dostępnym dla nich czasie i wtedy będziemy mieli okazję uczestniczyć w podobnym przedsięwzięciu).

Zanim nasz szczególny gość przybył, osoby, które tego dnia przyszły do muzeum ponownie, ale w szczególnych okolicznościach, mogły doświadczyć przyjemności obejrzenia prezentowanej w nim wystawy, gdyż komentowali ją nestorzy naszego miasta – nawiązując ciekawie do ważnych dla nich wybranych motywów ze starych fotografii zgromadzonych na ekspozycji. Ciekawym opowieściom nie było końca. W sympatycznej atmosferze, oczekując rabina, uczestnicy spotkania przyglądali się efektom działań młodzieży LO St. Żeromskiego prezentowanym w albumach, kronikach i różnego typu pracach badawczych. Wieczór wypełniło wiele dobrych wrażeń i pozytywnych emocji. W małej salce edukacyjnej oraz w hollu naszego muzeum w ciągu tych trzech godzin oczekiwań rozbrzmiewał bezustanny gwar zaangażowanych w serdeczne pogawędki ludzi. Chociaż gości z czasem ubywało… atmosfera nie traciła na jakości, w rozmowach pojawiło się wiele fascynujących wątków historii, której poświęcona jest wystawa oraz którą zajmują się młodzi ludzie w nieformalnej edukacji.

Wreszcie nadeszła wyczekiwana chwila!

Rabin przepraszając za spóźnienie( wynikłe z trudnych warunków pogodowych i opóźnionej godziny wyjazdu do Żyrardowa ) wyraził szczery podziw dla wytrwałości oczekujących, w pierwszych słowach nawiązał do powodu swojej wizyty, przypominając o serdecznych słowach Daniela Wagnera, który polecił jego uwadze nasze miasto.

Spotkanie rozpoczęła rundka pytań od gości. Rabin, odpowiadając na nie cierpliwie i z rozwagą, poczuciem humoru ze sporą dawką autoironii podtrzymywał serdeczny klimat spotkania, co jeszcze bardziej zachęcało do rozmowy z nim.

Po formalnej części - podczas „wymiany wizytówek” rabin obiecał wspierać uczestników projektu „Na rzecz dialogu kultur”, którego celem jest inwentaryzacja macew i zebranie rzetelnych danych o osobach pochowanych na żyrardowskim cmentarzu.

Ten wieczór był naprawdę udany!


BIP
@-learning

Sponsorzy

SKS - Szkolny Klub Sportowy

SKS - Szkolny Klub Sportowy

Projekty

Młody Obywatel
Szkoła przyjazna żywieniu i aktywności fizycznej
Solidarność była kobietą
Wyzwania wobec inności

Europejskie projekty partnerskiej współpracy szkół

Szkolna fabryka inicjatyw - równe obywatelstwo
Przedsiębiorczość naszym paszportem do przyszłości
Przez pieśni i tańce ludowe poznajemy kulturę narodów europejskich
Zdrowe ciało, zdrowy duch, zdrowe środowisko

Erasmus

 Erasmus - Sztuka nie zna granic

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Lokalizacja LO

Pokaż Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie na większej mapie
IT Szkoła

Wymiana międzynarodowa
Wizyta w Danii
Galeria zdjęć z pobytu w Polsce