19 stycznia o godz.9:40 zawitał w naszej szkole gość niezwykły – Alex Dancyg – Polak, Żyd, historyk, edukator, emerytowany autor projektu polsko-izraelskich spotkań młodzieży. Laureat Srebrnego Krzyża Zasługi przyznanego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, odznaczony Medalem KEN za zasługi na polu edukacji służącej naprawie i zacieśnianiu dialogu w stosunkach polsko-żydowskich. Przez wiele lat edukował dorosłych, młodzież w Polsce i Izraelu, długoletni pracownik Yad Vashem.
Jego wizyta wiąże się z faktem udziału naszej szkoły w pięciu spotkaniach z młodzieżą izraelską w minionych latach. Jesteśmy też Szkołą Dialogu, młodzież naszej szkoły angażuje się od lat w opiekę nad cmentarzem żydowskim i bierze udział w upamiętnieniu historii żydowskich obywateli Żyrardowa. Utrzymujemy kontakty z potomkami żyjącymi w USA, Argentynie, Australii. Jesteśmy szkołą, w której promujemy otwartość światopoglądową, w której kształtujemy postawy szacunku dla wielokulturowego dziedzictwa naszego miasta / Polski i staramy się pielęgnować wartości budujące zgodę i pokój, i jak widać nie boimy się trudnych tematów.
Spotkanie z Alexem Dancygiem było owocne i pełne dobrej energii. Czas dwóch lekcji i półgodzinnej przerwy wypełnił ciekawy dialog. Uczniowie zadawali pytania, a nasz gość odpowiadał. Taka młodzież to nadzieja przyszłości. Tacy goście – na wagę złota. Charyzma, energia, poczucie humoru, duże kompetencje. Poniżej cytat postu naszej uczennicy Zuzi Kuran:
„Dziś, 19. stycznia, uczniowie klas 1c, 2d i 4d poznali niebywałego człowieka – pana Alexa Dancyga.
Pan Alex jest polskim Żydem, który zakochał się w naszym kraju, jego historii i kulturze.
Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, jakie są stosunki między Polską a Izraelem, jak do tematu Holocaustu podchodzi nasz Gość oraz posłuchaliśmy opowieści o jego dziecięcych latach spędzonych w Polsce, a od 1957 w Izraelu.
Trzeba przyznać, że pan Alex jest bardzo inspirującą osobą o nieprzeciętnej wiedzy i poczuciu humoru! Rozmowa z uczniami sprawiała mu nie lada przyjemność, a uczniowie wyszli ze spotkania usatysfakcjonowani.
Dziękujemy pani profesor Bożenie Gąsiorowskiej za zorganizowanie spotkania mając nadzieję, że podobne spotkania będą jeszcze nieraz odbywały się w naszej szkole.”