29 marca w LO im. S. Żeromskiego w Żyrardowie odbyło się spotkanie uczniów z autorką biografii Marka Kotańskiego, odkrywczynią wielowymiarowych bohaterów z życia wziętych, (a także naszą absolwentką). Było ono wyjątkowo atrakcyjnym elementem szkolnego projektu profilaktyki, zdrowego życia i akcji podnoszenia świadomości na temat uzależnień. Na pewno pożyteczne było rozmawiać na tematy uzależnień z osobą, która poznała tak wszechstronnie dramatyczne historie ludzi uwikłanych w nałóg , a jednocześnie potrafi o nim tak interesująco opowiadać.
Była to zatem ważna rozmowa o kryzysach uzależnieniowych, o ich terapii i o tym, jak wielką pracę musi wykonać uzależniony, jego rodzina, bliscy, by wrócił on do pełnego zdrowego życia z wegetacji skupionej już tylko na ” braniu”.
Anna Kamińska to absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, potem Polskiej Szkoły Reportażu. Publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”. Autorka książek: Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych (2010) oraz bestsellerowych biografii: Haliny Krüger-Syrokomskiej Halina (2019), Wandy Rutkiewicz Wanda (2017) i Simony Kossak Simona (2015). Za tę ostatnią nominowana do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Laureatka tej nagrody za wydaną w 2017 roku książkę Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej. Nominowana do Bestsellerów Empiku za Wandę – jedną z dwóch najchętniej czytanych biografii 2017 roku! Laureatka Grand Prix XXIV Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady za Halinę… — Książkę Górską Roku 2019 oraz — również za Halinę… — laureatka Nagrody Literackiej Zakopanego 2020
Tak jak zawsze przy okazji rozmowy o bohaterach pisanych przez nią biografii można było i tym razem podjąć wiele ważnych tematów, które koncentrują się na człowieku, ale też pokazują świat, w którym on żyje.
Należałoby wyrazić wdzięczność za tytaniczną pracę, którą autorka wykonała kreśląc tak skomplikowany portret człowieka -bohatera na miarę naszych czasów, którego ogień wewnętrzny, pasja, odwaga, bezkompromisowość, a jednocześnie umiejętność prowadzenia dialogu ze wszystkimi, ze wszystkich opcji, “baniek” , autentyczna miłość do ludzi w PRL wykluczanych mogą wzbudzić rzeczywisty podziw.
Mieliśmy okazję podziękować za to, że stworzona postać ma też bardzo ludzki, pełen słabości i śmiesznostek wymiar.., poznaliśmy “bohatera”, który może skutecznie inspirować w szkole młodzież do ważnych rozmów w kontekście poświęceń Konrada Wallenroda, Rieuxa- odległych mentalnie od naszych czasów postaci literackich.
Spotkanie mogło zachęcić do przeczytania książki o tysiącu ważnych sprawach, o człowieku wielkiej odwagi, o zakłamanym życiu i jego społecznych skutkach w PRL -u, o ludzkim strachu z niewiedzy, który jest źródłem okrutnych czynów przeciwko ludziom potrzebującym pomocy.
Spotkanie przygotowały psycholog Magdalena Bylica-Pawlak oraz nauczycielki: Bożena Gąsiorowska, Kinga Sałaj, Ewa Trzaskowska oraz klasy 1c, 1e i 2d.