Podsumowanie konkursów matematycznych 2021/2022

18 marca 2022r., odbyła się kolejna edycja zawodów matematycznych “Náboj Online” rozgrywanych zdalnie w zastępstwie zawodów Náboj.

Naszą szkołę reprezentowały trzy pięcioosobowe drużyny: drużyna seniorów z klasy 3a (Maja Wacławska, Hubert Adamiak, Igor Ciarciński, Szymon Tokarski, Robert Sip) drużyna juniorów z klasy 2a (Maja Hass, Tomasz Rogoziński, Karol Wiśniewski, Filip Krakowiak, Dawid Rydzewski) oraz drużyna juniorów z klasy 1a ( Radosław Kornowski, Wiktor Romalski, Kacper Krzyżewski, Jakub Chyła, Michał Rytel)

Zawody trwały 120 minut, podczas których drużyny starały się rozwiązać jak najwięcej zadań. Zadania te ustawione były wraz ze wzrastającym poziomem trudności i znacząco różniły się od standardowych zadań szkolnych. Wymagały od uczniów kreatywności a przede wszystkim efektywnej współpracy całej drużyny.

Nasi zawodnicy uplasowali się w środku stawki zarówno w klasyfikacji krajowej, jak i międzynarodowej.

Dokładnie wyniki dostępne są na stronie: https://math.naboj.org/?country=PL

10 marca 2022r. trzy klasy pierwsze naszego liceum: 1a, 1b oraz 1c wzięły udział w Międzynarodowym Konkursie “Mathématiques Sans Frontiéres” (Matematyka Bez Granic) – edycja Polska.

Klasa 1a uzyskała 2 miejsce w regionie mazowiecki, zaś 18 miejsce w kraju;

 klasa 1b – 4 miejsce w regionie mazowieckim i 23 w kraju,

klasa 1c – 6 miejsce na Mazowszu i 34 w kraju.

Pełne wyniki dostępne na stronie: http://www.mbg.uz.zgora.pl/

Matematyka Bez Granic to konkurs matematyczny mający charakter zawodów międzyklasowych. Organizowany jest pod auspicjami Rady Europy. W Polsce patronat nad nim objęło Polskie Towarzystwo Matematyczne. Ma on niespotykaną formę, gdyż startują w nim całe klasy. Adresowany jest do szerokiego kręgu uczniów, nie tylko do najlepszych matematyków. Oprócz wiedzy liczą się w nim także: umiejętność współpracy i podziału zadań w grupie, pomysłowość, wyobraźnia, zdolności językowe i plastyczne (konstrukcje, wycinanki, budowanie modeli brył). Przygotowanie do konkursu bardzo integruje zespół klasowy. Zadania nawiązują do konkretnych sytuacji życiowych i pokazują zastosowanie matematyki w życiu codziennym oraz wielu dziedzinach nauki. Treści zagadnień odnoszą się też do innych przedmiotów. Jedno z zadań przedstawione jest w języku obcym i tak też trzeba zapisać jego rozwiązanie.

Etap finałowy konkursu każdego roku odbywa się w tym samym dniu w ponad 27 krajach świata.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnej edycji zawodów.