Z wizytą w Brukseli

Pięcioro uczniów z klas pierwszych stworzyło w styczniu z inicjatywy młodzieżowej radnej Gabrysi Zakrzewskiej grupę projektową i zaangażowało się w akcji Europa z naszej ulicy ogłoszonej przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. Uczniowie przeszli do finału i zdobyli po swojej prezentacji razem z innymi trzema zespołami z Polski nagrodę. Opiekunką grupy była Bożena Gąsiorowska-nauczycielka języka polskiego oraz realizatorka wielu społecznych projektów. Tę nagrodę stanowił 4 dniowy pobyt w Brukseli w celu poznania instytucji UE.

Fundacji zależy na tym, by poprzez udział w jej programach, także wyjazdach do serca UE młodzi ludzie mogli rozwijać się zarówno intelektualnie i fizycznie jak również, by nabywali nowe kompetencje społeczne, bo w ten sposób wzrastają ich szanse na sukces edukacyjny, społeczny, zawodowy i życiowy.

Dzięki temu projektowi młodzież nie tylko miała zachętę, aby działać lokalnie, ale dzięki wyjazdowi i towarzyszącej mu edukacji na pewno mogły rozwinąć się jej kompetencje odpowiedzialnego obywatelstwa. „Na pewno taka praktyczna nauka o nowych rzeczach dużo łatwiej zapada w pamięci”-powiedziała po wyjeździe Ola Kowalewska, jedna z uczestniczek”. Aleks Kunda dodał: „Była to naprawdę fajna przygoda, zwłaszcza przez poznawanie bezpośrednio różnych organów w Unii Europejskiej oraz architektury obu zwiedzanych miast (Bruksela i Leuven)”.

Spędziliśmy w Belgii dwa bardzo pracowite dni w ramach edukacji proeuropejskiej, a w pozostałe młodzież się integrowała i mogliśmy z bliska przyglądać się codziennemu życiu w Leuven i Brukseli. Miasto, w którym byliśmy zakwaterowani to duży ośrodek akademicki, przemysłowy, ale także zabytek UNESCO- w jego części historycznej można było podziwiać unikatową podmiejską osadę założoną w średniowieczu i funkcjonującą bardzo aktywnie do XIX wieku- Beginaż. Dla ogółu uczestników projektowego wyjazdu ta część historii Belgii była nieznana.

Odwiedziliśmy kilka instytucji UE. Młodzież miała w Parlamencie Europejskim spotkanie z posłanką Różą Thun oraz Adamem Jarubasem.

PFDiM ma wielu przyjaciół, a zatem naszymi przewodnikami po Komisji Europejskiej , Parlamencie i innych przestrzeniach związanych z nimi byli kompetentni i życzliwi nam ludzie mający rozległą wiedzę na tematy, które przedstawiali i chętnie dzielący się własnym doświadczeniem pracy oraz społecznej działalności.

Wyjazd był bardzo dobrze zorganizowany i przebiegał bez problemów.

Podróże kształcą i to w sposób bardzo przyjazny, bo w praktyce. Polecamy, Fundacja ma wiele bardzo ciekawych programów: Kreatywna młodzież, Trening Umiejętności Społecznych, Edukacja ekologiczna, program edukacji konsumenckiej i obywatelskiej itd.

Mamy nadzieję, że wkrótce znów porwie nas energia jakiegoś ciekawego projektu.