Pani Stasia – nauczycielka z werwą

W dniu 28 września 2023 roku odeszła od nas pani profesor Stanisława Włodarska, nauczycielka biologii i wychowania fizycznego. Pani Profesor całe swoje zawodowe życie poświęciła szkole. Od roku 1968 pracowała w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej, gdzie uczyła biologii i wychowania fizycznego, aby w roku 1973 związać się na stałe z Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w naszym mieście. Na zasłużoną emeryturę przeszła w roku 2004. Ta niewysoka, pełna animuszu kobieta o wspaniałej kondycji fizycznej uczyła i wychowała całe pokolenia dziewcząt, wpajając im szacunek dla zdrowia i tężyzny fizycznej. Niezwykle sprawna, zawsze gotowa pokazać swoim podopiecznym najtrudniejsze ćwiczenia, zanim zaczęła wymagać ich od uczennic, stała się wzorem do naśladowania. Jako wychowawczyni zawsze stawała w obronie swoich uczniów, nawet wtedy, gdy młodzieńcza fantazja i niesubordynacja sprawiały kłopoty. Z zainteresowanymi sportem dziewczętami odnosiła szereg sukcesów na zawodach różnych szczebli od miejskich aż po wojewódzkie, godnie reprezentując nasze Liceum. Wielokrotnie odznaczana Nagrodą Dyrektora Szkoły oraz Kuratora Oświaty i Wychowania, w roku 1988 otrzymała najwyższe odznaczenie, jakie mógł wówczas otrzymać nauczyciel – Złoty Krzyż Zasługi.

Ale w pamięci całych pokoleń licealistów pozostanie – Panią Stasią, wspaniałą nauczycielką z charakterem i niezwykłą werwą. Los chciał, że Wielka Rada Pedagogiczna lat siedemdziesiątych złożona z nauczycieli, którzy odeszli, znów wzbogaciła się o kolejnego pedagoga. I gdzieś w nieznanej nam przestrzeni, za obszernym stołem z pokoju nauczycielskiego dawnej szkoły przy ulicy Sienkiewicza, znów obradują nad sprawami i sprawkami nas, swoich uczniów…

W imieniu całej społeczności naszego Liceum: Dyrekcji, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych oraz kolejnych pokoleń młodzieży wyrażamy serdeczne kondolencje rodzinie Państwa Włodarskich. Dla nas też odejście Pani Profesor jest bolesną i odczuwalną stratą.

Żegnamy Cię Droga Pani Profesor i obiecujemy zachować Cię we wdzięcznej pamięci.

Społeczność Liceum Ogólnokształcącego
im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie