Z WIZYTĄ W MUZEUM POLIN

W piątek 10 listopada klasy 4d i 3d pod opieką profesor Bożeny Gąsiorowskiej i profesor Kingi Sałaj miały okazję wziąć udział w wycieczce do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Zwiedzanie rozpoczęte zostało wystawą „Wokół nas morze ognia” autorstwa Barbary Engelking, podejmującą temat powstania w getcie warszawskim, trwającego od kwietnia do maja 1943 roku, z perspektywy cywilów. Uczniowie za pomocą poruszającego słuchowiska mieli okazję wysłuchać czytanych przez aktorów historii i wspomnień bohaterów wystawy, między innymi Stelli Fidelseid, Leona Najberga czy Heny Kuczer. Z pewnością przejmującym zakończeniem zwiedzania był film prezentujący wystąpienie Mariana Turskiego, byłego więźnia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, w którym apelował, by ludzie nie byli obojętni na kłamstwa historyczne i dyskryminowanie mniejszości, jednocześnie przypominając słowa, “Auschwitz nie spadło z nieba”.
Następnie uczniowie obejrzeli spektakl “Czekając na dzień” w reżyserii Anny Skuratowicz, przedstawiający historię jednej z bohaterek wystawy, Stelli Fidelseid. Przejmujący występ Grażyny Barszczewskiej i Doroty Bzdyli umożliwił nie tylko dostrzeżenie ogromu ludzkiej tragedii i bezradności w obliczu wojny, bliższe poznanie historii mieszkańców getta warszawskiego, ale także za pomocą światła i dźwięku pozwolił widzom na przeniesienie się w realia ówczesnej Warszawy.