„Tkanie pamięci” przez naszych licealistów

Młodzież naszego liceum brała udział w uroczystości odsłonięcia pomnika macewy upamiętniającej Zagładę 5.000 Żydów z Żyrardowa i okolic. To szlachetna inicjatywa Muzeum Getta, które powstało w Warszawie. Zrealizowano ten pomysł we współpracy z IPN oraz lokalnymi władzami miasta. Modlitwa rabina z Warszawy i księdza z parafii Matki Bożej Pocieszenia nadały uroczystości wzniosły charakter. Mieliśmy w niej szczególny udział – uczniowie i uczennice biorący udział w tegorocznym projekcie „Tkanie pamięci” TOLI (The Olga Lengyel Institute) odczytali listy potomków nadesłane na tę okoliczność, więc mogliśmy symbolicznie ich reprezentować. Zgodnie ze stworzoną w poprzednich latach tradycją odczytywania podczas każdej uroczystości upamiętnienia kolejnych znanych nazwisk ofiar – przygotowaliśmy Apel Pamięci.
Jedna z klas uczestniczyła przed uroczystością w zajęciach kulturoznawczych prowadzonych przez dr Halinę Postek z asystentką na żyrardowskim żydowskim cmentarzu.

Uczniowie dowiedzieli się tego, jakie zasady zawarte w Torze determinują wygląd cmentarza żydowskiego i macew, byli zaangażowani w odgadywanie symboliki, dowiedzieli się, kto został pochowany na żyrardowskim cmentarzu.